Blogistický weblog

Weblog komunity česky píšících blogerů o trendech v blogování a o všem co s tím souvisí

Co je Blogistický weblog?

Projektu se účastní weblogy:
Techblog
E-Deník
RG~Blog
The Wild Mud
Minimag
Digitální weblog
InternetMarketing.cz
Jen tak zlehka
Acidlog
DarkMaster
Svět pohledem studenta
Nárazník
David Major: Deníček
WebSky
Hlava.net

Žebříčky weblogů:
Weblogy na Toplistu
Weblogy NAVRCHOLU

Seznamy weblogů:
České blogy na BlogTree
Weblogy na Centru
Weblogy na ODP

Archív příspěvků

22.2.03

Co bude Google dělat s Bloggerem

Ač to přímo nesouvisí s blogováním na české blogerské scéně, bude mít na ni toto pohlcení s velkou pravd?podobností vliv. V první části článku na BBC Is Google too powerful? je rozebíráno, co může Blogger přinést Googlovi.

Jednou z možností je údajně to, že Google by mohl monitorovat texty spotů a z nich se dovídat absolutně nejčerstvější novinky pro své zpravodajství. Při čtení této myšlenky mě napadlo, že takhle bude mít Google k dispozici seznam adres velkého množství blogů, a tak jim bude moci přiřadit jiné vlastnosti při posuzování jejich kvalit a zejména při posuzování kvalit stránek, na které odkazují. To může znamenat, že Google-bomba nikdy více :-(.

V další, možná trochu paranoidní, možná ne, části se dočteme, že Google by se mohl dozvědět obrovské množství informací o jeho uživatelích. Modely jejich chování, ale i soukromé informace. Rozhodně tento článek doporučuji k přečtení.
Napsal Martin v 22:43 - stálodkaz

Kde ty ženský jsou?

Martin se ve svém příspěvku Kdo bloguje? pozastavuje nad absencí žen na poli blogování. Meccou ženských deníčků byly svého času stránky Deníky.quick.cz. Tam jsem také poprvé narazil na Hrošátkovu písanku, později přestěhovanou na server Pooh. V současné době je aktivní třeba Deník elfky Lysandry.

Pravdou ale zůstává, že ženských blogů je nepoměrně méně. Důvodem může být malá obecná známost systému Blogger, který i technicky nevybaveným uživatelům umožnuje provozovat vlastní blog, případně absence české obdoby tohoto systému.

S tím souvisí i převažující obsah českých blogů. Stačí se rozhlédnout a zjistíte, že drtivá většina českých blogerů je technicky orientovaná. Ale o tom zas přístě ... ;)
Napsal marvin v 15:40 - stálodkaz

21.2.03

Kdo bloguje?

Při svém pátrání po aktivních weblozích pro další "blogistické zkoumání" jsem zjistil, že většina z nich je tvořena jednou osobou a to mužem. Ženy blogují jen ve vícečlenných blozích a ještě ne příliš aktivně. Nedostatek žen je zvláštní. Řeklo by se, že dívky/ženy si tvoří deníček raději než muži a přitom na internetu je to zcela naopak.

Je vidět, že hodně lidí se pokusilo založit weblog, ale po nějakém čase na něj zapomnělo nebo se jim jej už nechtělo plnit. Je to patrné u již zmíněných dívek. Pokusů založit dívčí weblog bylo několik, ale v současnosti nevím o žádném aktivním. Až bude seznam blogů pro sledování zhruba připraven, dám ho k dispozici pro případné doplnění, či odebrání. Zatím v něm je 30 weblogů.
Napsal Martin v 23:42 - stálodkaz

Společná řeč komunity

Nechci se zde rozepisovat o historii mého blogu Hlava.net, vše důležité najdete tam.:-) Přejdu rovnou k věci.

Spatřuji zde slibného komunitního ducha a toho by se dalo využít při prosazování společných zájmů a postupů. Probírá se tu historie, která je jistě velmi zajímavá a jednou z toho bude pěkná blognika (kronika psaná do weblogu). Ale nemyslím si, že to by mělo být hlavním cílem tohoto rodícího se spolku. (díky Martine :-)

Co bych zde rád viděl je diskuse nad společnými tématy, které jsou pro všechny bloggery společné - ať už se jedná o již zmíněné odkazování mezi blogy, technická stránka blogů a nové funkce, náměty, styl psaní a v neposlední řadě také téma jak více zviditelnit české blogy na internetu. Domnívám se, že je lepší dát o sobě vědět jako skupina (chcete-li - jako komunita), tj. přijít a říct - my tady máme nějaké své stránky s takovým a takovým obsahem a chceme to a to. Každý na toto slyší lépe, než když to samé udělá jednotlivec.

Abych byl konkrétní - v souvislosti se snahou přesvědčit portály k vytvoření weblog sekce, jsem včera kontaktoval server pravednes.cz, jehož obsahem jsou linky na články z ostatních zejm. zpravodajských serverů. Bylo mi přislíbeno, že pokud bude více zájemců-bloggerů, kteří dodrží dohodnutý formát dat, vytvoří nám tam samostatnou Weblog sekci. To je přesně ten případ, kdy je lepší jednat za komunitu, než se tlačit jako jednotlivec.:-)

Konkrétně o krocích, které jsem s nimi dohodl, napíšu v dalším postu, zřejmě asi až v pondělí. :-)

Ještě bych rád doplnil seznam odkazů na články z předchozího Adamova postu tímto článkem z ihnedu.cz


Napsal E. Hlava v 18:38 - stálodkaz

Weblog jako téma pro česká média II.

Zatím nabízím slíbené odkazy-neodkazy k mému minulému zápisu. Příští týden se to pokusím "prolinkovat" - nebo to někdo udělejte za mě :-)


Napsal Ad. Javůrek v 15:38 - stálodkaz

Ještě k historii bloggingu v Čechách a na Moravě


Adepty na nejstarší bloggery (i když oni tomu tak neříkají, ale jejich deníčky mají všechny atributy weblogu) je tento trojlístek mých přátel z Orlové:
Piži,
Zoufalec a
Člověk

Napsal eLKa v 09:27 - stálodkaz
20.2.03

Weblog jako téma pro česká média

Nabízím vám přehled podstatných článků, které reagují na fenomén weblogů. Předem upozorňuji, že jako zdroj mi sloužila jedna monitorovací služba, která se samozřejmě soustřeďuje jen na vybraný okruh médií (masově čtené, nebo vlivné, či se smlouvou :-)). Výběr tedy rozhodně není úplný – o to mi ani nešlo. A vůbec to berte jako pracovní verzi :-)

Ve sledovaných médií se slovo weblog prvně objevilo 21. 3. 2000 v časopise Computer v článku Kde hledat... (Jozef Petro). Zmínka je kuriózní tím, že se jedná pouze o součást adresy, na niž se odkazuje – a samotné téma weblog zmíněno vůbec není. Odkaz vede ke stránkám Dana Gillmora (který se nyní připomněl svým článkem o koupi Bloggeru Googlem).

První vskutku relevantní text pochází od mé oblíbené Denisy Kera (článek Zkažený, zlý a radikální holky na internetu. Internet. 1. 3. 2001)

"Tato nová forma psaní na webu je něco mezi online deníkem a esejí, často se v ní mísí technické a osobní poznámky na hranici parodie a sentimentality. Jako důkaz grafického a estetického zápalu je na některých stránkách zvláštní fotoalbum s ukázkami a povídáním o tom, jak stránky vypadaly v minulosti a jak se vyvíjely. V jistém smyslu je weblog skutečně ženské psaní, které odmítá textovou strukturu a v chaosu hledá svobodu vyjádření a propojení textu s obrazy, čili komplexnější smyslovou zkušenost."

Nabízí se otázka, proč je v Česku mezi bloggery tak málo bloggerek. Ale pojďme dále. Do společenských časopisů weblogy pronikly 27. 9. 2001, kdy Miloš Čermák napsal pro Reflex článek Téměř na vlastní kůži

"V Americe jsou teď v módě takzvané weblogy. Pokud jste tento termín nikdy neslyšeli, tak vězte, že weblog je jakýmsi internetovým poznámkovým blokem, kam si člověk zapisuje osobní zážitky, postřehy či odkazy na další stránky. Linky může doplňovat soukromými komentáři typu 'mrkněte se na tuhle kravinu' nebo 'konečně někdo napsal to, co si myslím i já', což dává dalšímu surfování šmrnc určité intimnosti.

Denisa Kera a Miloš Čermák se o téma zajímali i nadále ve svých médiích. Weblogům se věnoval také Pavel Mondschein v článku Milý virtuální deníčku! (Týden, 23. 9. 2002) a odborný časopis Marketing & media blogy zmiňoval jako novou cestu k publikování (Ladislav Trpák: Blog, bloggers, blogging aneb Začněte si i vy psát svůj deníček. 17. 6. 2002).

To je ovšem vše. Vyplývá z toho několik věcí. Především to, že v Česku se weblogy nestaly tématem. Většina článků vznikla díky osobní iniciativě omezeného počtu autorů a ostatní jej zatím nechali bez povšimnutí. Úplný seznam zmiňovaných článků se pokusím nějak zpracovat a nabídnout v příloze. Je to otázka času - - který nemám... (čímž se také omlouvám za chybějící linky).


Napsal Ad. Javůrek v 15:51 - stálodkaz

Historie - WebSky.cz

K blogování jsem se dostal po přečtení článku na Lupě - Jak se bombarduje googlem, kde jsem se dozvěděl poprvní o blogerech a blogování. První blog, který jsem četl byla tím pádem Sova v síti. Už nějakou dobu jsem měl koupenou doménu WebSky.cz, kde jsem původně po pádu Pauzy.cz, chtěl rozjet něco podobného. Ale blogování mě uchvátilo svojí jednoduchostí a tak jsem se zaregistroval na Bloggeru a udělal si první template a to rovnou v netabulkovém designu a podle XHTML. Tento design je ještě vidět, dáte-li si vyhledat (někdy se snad dokopu ke změně.)

Časem jsem přemluvil kolegu Wencu ať do toho jde se mnou a blogujeme a fungujeme (pomohla uměna hostingu) a návštěvnost stoupá. V průběhu času jsme vytvořili anglickou verzi, kam píše náš kamarád Stumpy a opět časem ji spojili s českou verzí. Podle BlogTree, které blogy zobrazuje podle pořadí registrace je vidět, že WebSky patří mezi první české blogy a doufám, že ještě dlouho bude.

Ale zabřehneme-li do pravěku blogování tak platí že matkou blogu je lednička.


Napsal David Bures v 14:42 - stálodkaz
RE: Jak se pozná blogger ?

Jednoduše :)

> ze spaní vykřikuje "PUBLISH, PUBLISH"
> zažívá extázi při každém novém spotu
> má-li stisknout tlačítko odpojit - zažívá infarkt
> už neví, co je to "venku"
> místo čepu pije lahváče
> denně surfne aspoň deset jiných blogů
> některé i 5 krát denně
> svůj blog navštíví také min. 5 x denně
> vždycky má stejnou radost jako když ho viděl poprvé (ten blog:)
> 10 krát denně navštíví Navrcholu a Toplist
> nedává telefony ale URL svého blogu
> a bloguje, bloguje a bloguje !
Napsal d@b v 04:14 - stálodkaz

19.2.03
David Major, autor tohoto Deníčku, weblogu, mi poslal email s velmi zajímavými postřehy. Byl příliš dlouhý, a tak jsem ho požádal o jejich komprimaci a výsledek vidíte zde. Je to opravdu zajímavé. David zatím není v týmu Blogistického weblogu, uvidíme, jestli se nerozhodne stát se jím. Ale už mu předám slovo.

Jak se pozná blogger?

Podle toho, že se bloggerem sám prohlásí, nebo že prostě píše? Některým to možná přímo kouká z očí a jiní se raději schovají za svoji přezdívku. Třeba před svojí druhou polovičkou. Myslím, že je to jasné. Blogger bez blogu je nesmysl (ačkoliv se za něj vydává), zatímco kdokoliv, kdo s určitou pravidelností píše na stránku, nad kterou má nějakou kontrolu a nebdí nad ním šéfredaktor, může být docela klidně bloggerem, ať už si říká tak či onak. Třeba amatérský internetový publicista. Já vím, je tady všechno to vzájemné odkazování, lavinovité šíření atd. Ale to není to nejdůležitější. Hlavní roli vždy bude mít obsah. Blábol s sebou lavinu nesebere.

Proto také nevidím důvod řešit otázku, kdo byl prvním uvědomělým českým bloggerem. Rozhodně to ale neodstartovala Sova v síti. Skromným důkazem budiž můj první zápis ani já jsem ale nebyl první, seznam mých předchůdců by pár řádek zabral. A jestli "věděli, že jsou bloggeři", je úúúplně jedno. A vůbec, není nakonec otcem všech českých bloggerů Ondřej Neff a jeho poltický weblog Neviditelný pes?


Napsal Martin v 19:07 - stálodkaz
Taky já prozradím něco málo ze své kuchyně ;-) e-Deník píšu sám pomocí již zmiňovaného systému I-DENÍK, kterýžto jsem si vyvinul takříkajíc na tělo. Jde o databázový systém přístupný buď přes webové rozhraní, nebo přes mobilní telefon se službou WAP. Výhoda je jasná - jakmile se cokoli kdekoli stane, mohu o tom okamžitě podat zprávu. V administraci mohu mít libovolné množství e-mailových adres svých přátel a známých, kterým po vložení nového příspěvku přijde annonce buď ve formě přímého odkazu, nebo celého obsahu nového příspěvku. Po vložení příspěvků jsou podobně jako v systémech Blogger, nebo Bloxxy vygenerovány statické stránky a to z důvodu rychlejšího přístupu. Tento systém umožňuje i přídávat názory k jednotlivým příspěvkům. O přidání názoru jsem okamžitě informován na definované e-mailové adrese. Před časem jsem zkoušel systém Bloxxy, na základě čehož vznikl konvertor I-DENÍK - BLOXXY, takže pokud by někdo chtěl vyzkoušet můj systém a pak by se rozhodl pro Pixyho, není problém :-)
Napsal eLKa v 10:29 - stálodkaz

Porod plodu a první krůčky novorozence

Úvodem bych chtěl poznamenat, že jsem ve své podstatě živoucím důkazem toho, že i takový ouplný lamer jako já, může mít svůj prasoblog a dokonce i své čtenáře. Opravdu neumím HTML a ze všech tagů vím pouze o minimu z nich co znamenají, takže vše řeším metodou pokus - omyl. Dokonce i Jiří aka Líná Noha, který na mých stránkách zveřejňuje své občasníky, ještě před třemi měsíci viděl počítač tak maximálně ve výloze. Což docela jde, nemyslíte?

Začal jsem publikovat poměrně nedávno a to 31.10.02. Co jsem k tomu potřeboval? Hosting zdarma, publikační systém a spoustu volného času v novém zaměstnání, který jsem chtěl zaplnit něčím, co by mě bavilo. Hosting? Wz.cz – proč? Protože jsem na něj narazil jako na první. Publikační systém? Blogger – proč? Protože byl jediný, o kterém jsem věděl. Začal jsem si tedy psát svůj deník, pro pobavení pár kamarádů, avšak poté, co jsem zjistil, že stránky navštěvuje i minimum lidí, které podle statistiky neznám, chtěl jsem o mém blogu dát vědět i širšímu okolí. Jak? Takto. Sorry Lukáši. :-) Toto přátelské pošťuchování ještě chvíli pokračovalo a čtenářů bylo víc a víc. Snažil jsem se tomu i přizpůsobit styl psaní, aby bylo lehce stravitelné a snad i zábavné, to ať posoudí oni. No a po vyhlášení výsledků ankety o nejoblíbenější osobní blog na ODP, aktivita - Lukáš Mižoch, kterou jsem vyhrál, se o mých stránkách zmínila i Sova v síti. Docela rychlé kroky, nemyslíte? Po Novém roce rozšířil stránky Jen tak zlehka i již zmiňovaný Jiří se svými občasníky a v současné době se tedy na tvorbě podílí dva ouplní lameři. :-)

Závěrem bych chtěl podotknout, že dle mého názoru se blogy podobné mému budou rozšiřovat, neboť většina současných českých, slezských a moravských blogů je příliš odborně zaměřena a nemůžou hledat čtenáře i z jiných zájmových okruhů. Proto budou vyplňovat volná místa na dosud prázdném poli struktury č., s. a m. blogů. Nu, polemizujme.


Napsal Karl v 09:47 - stálodkaz

RG~blog

Dovolím si navázat na Martinův oběžník a poodhalit něco málo z tvorby svého blogu. Snad to nebude bráno jako reklama. Webový deník Lukáše Mižocha (jak zní oficiální název) vytváří jediná osoba - Lukáš Mižoch (jaké překvapení). Stránky dělám "ručo piko", tedy pomocí běžného editoru HTML (WebEdit). To samé platí i pro RSS verzi. Tento způsob má tu výhodu, že mám úplnou kontrolu nad tím, co půjde na web. Nevýhodou je pak fakt, že zápisky za uplynulý den se zveřejňují až večer, kdy se doma připojuji modemem (brr...) k Internetu. I když na druhou stranu, člověk si pak lépe utřídí myšlenky vzniklé během dne. :-)
Napsal Lukáš Mižoch v 08:35 - stálodkaz

Pohľad do minulosti

Zápis o tom, kto bol prvý uvedomelý bloger, ma dokopal k tomu, aby som sa poprehrabával v archívoch a zaspomínal na to, kedy som si ja uvedomil, že môj pôvodne neverejný a veľmi súkromný denníček sa stal blogom.

Svoj úplne prvý zápis som dal dohromady v piatok, 2. februára 2001. Pracoval som vtedy v Nemecku, ďaleko od domova, komunikácia s rodinou a priateľmi bola dosť komplikovaná. Každý chcel vedieť ako sa mám, čo robím a tak. No a mňa dosť otravovalo denne odpovedať na niekoľko mailov a stále dookola popisovať udalosti uplynulého dňa každému osobitne. A tak som (najprv naozaj len pokusne a neverejne) začal písať denník na svojej stránke. Neskôr som linku na ten denník rozosielal tým, čo sa o to zaujímali.

Lenže postupne na ten denník začalo chodiť čím ďalej tým viac ľudí a ja som zo štatistík vyčítal, že si ho čítajú aj ľudia, ktorých vôbec nepoznám. Bolo to divné, pretože som nechápal, čo ich môže na súkromí niekoho úplne cudzieho zaujímať. Trochu som zmenil štýl písania, už to nebolo až tak veľmi osobné, neprezrádzal som tam niektoré veci.

To, že sa môj denník stal vecou verejnou, ma dokopalo k nápadu urobiť mu jednoduché editorské rozhranie (dovtedy to všetko boli iba statické stránky) a možnosť pridávať komentáre. Čitatelia sa mi totiž začínali ozývať na e-mail s rôznymi zaujímavými postrehmi a nápadmi, ktoré som často považoval za vhodné zverejnenia. A tak som v PHPčku a MySQL pozbuchal prvý systém, ktorý už niesol názov AcidLog (takže predpokladám, že som už vtedy vedel, čo je to blog, aj keď sa už na to nepamätám). Prvý zápis do toho systému bol vložený 27. augusta 2001. Každopádne prvá písomná zmienka o "weblogu" pochádza až z 30. decembra 2001 a dokonca ju na svedomí nemám ja, ale jeden z prvých prispievateľov.

Je to sranda, listovať v tých pár rokov starých zápisoch a spomínať si na drobnosti, ktoré by ináč zanikli v hmle minulosti. Je zaujímavé, že vo mne tie staré zápisy vždy vyvolávajú úsmev, aj keď som nie vždy písal o veselých veciach. Som rád, že som si ten blog začal viesť a už teraz som zvedavý, ako to na mňa bude pôsobiť, keď si to prejdem o takých desať rokov...


Napsal Riki v 07:59 - stálodkaz
Zdravím všechny spolublogovníky, blogíny, blogany a blogyně.
Jelikož do svého výplodu příliš osobních spotů nedávám, tato iniciativa je mnou značně kvitována:) Myslím, že bychom měli jako první krok vybrat nějakou solidní doménu a hosting. Asi nebude ideální návrhy na jméno domény (samozřejmě po ověření, že je volná) zveřejňovat tady, ale bude lepší je poslat Martinovi mejlem.
Napsal d@b v 06:19 - stálodkaz
18.2.03
Pohledem do BlogTree zjistíme, že nejstarší zde uvedený blog je e-Deník z 1. 9. 2001. Pochopitelně v BT nejsou všechny české blogy, takže ho nelze brát jako bernou minci, ale je to dobrý základ. :-)
Napsal Lukáš Mižoch v 21:39 - stálodkaz

Vrána k vráně sedá?

Provozuji momentálně na internetu dvoje stránky. Jedny mají prasácké HTML a 95 procent jejich návštěvníků používá MSIE. Druhé jsou krásné, čisté, validní... a MSIE má jen 55 procent návštěvníků.

Prohlédl jsem statistiky blogů (ke kterým jsem se dostal) a moje teorie se potvrdila - čím čistější stránky, tím menší podíl MSIE!

Pokud tedy Martin říká: ...většina majitelů českých weblogů je nositeli pokroku v HTML a tvorbě webu vůbec..., tak já musím dodat: A jejich čtenáři to oceňují a pořizují si prohlížeče s lepší podporou standardů.


Napsal Pavel v 20:57 - stálodkaz

Kdo byl první uvědomělý bloger?

Martin Kopta mi poslal několik zajímavých návrhů na rozvoj našeho blogování. Jedním z nich je i to, abychom zjistili, kdo byl první bloger, který si byl vědom toho, že je blogger. To je opravdu těžký oříšek. Deníků bylo a je poměrně hodně a někteří se až zpětně dozvěděli, že jsou blogery (viz taky E-Deník eLKy). Já za opravdový začátek weblogů v ČR i SR považuji článek v Reflexu a vznik weblogu Sovy v síti. Který weblog, který věděl, že je weblog, byl první, to je zatím otázka. Tipoval bych Katedrový blok katedry filosofie Masarykovy univerzity s archívem od 17. 2. 1997. Tehdy ještě určitě nevěděli, že mají weblog, ale myslím, že si to minimálně někdo ze studentů uvědomil dříve, než se vytvořil jakýkoliv jiný blog. Teď ještě najít weblog, který o sobě sám první tvrdil, že je weblogem.
Napsal Martin v 19:05 - stálodkaz

Formátovanie zápisov

Urobil som blog, do ktorého môže prispievať ktokoľvek. Tuším sa tomu hovorí "kolaboratívny weblog", ale to nie je podstatné. Finta je v tom, že nie všetci prispievatelia vedia správne formátovať zápisy.

Pôvodne som ich nechal, aby používali HTML tagy ako chcú, proste som sa spoliehal na ich zdravý rozum a vrodenú inteligenciu. Lenže bežný užívateľ zjavne nie je schopný ostať v rozumných hraniciach. Bežnému užívateľovi nestačí vkladať obyčajné texty, kde-tu zvýraznené tučne alebo kurzívou, doplnené normálnymi hyperlinkmi. Nie. Bežný užívateľ, hneď ako príde na to že sa to dá, začne písať červeným písmom. Zmení font a jeho veľkosť. Začne do textu vkladať obrázky a podobné zverstvá.

A tak som sa rozhodol, že im klepnem po prstoch. Naprogramoval som si filter, ktorý prechádzal odosielaný zápis, vyhadzoval z neho všetok balast, všetky zakázané tagy. Dal som užívateľom k dispozícii jednoduché editačné nástroje (automatické vkladanie tagov do editovaného textu) a v IE dokonca jednoduché wysiwyg komponentu. Ani to nepomohlo. Obzvlášť wysiwyg komponenta bola zdrojom zábavy. Jedna užívateľka sa napríklad rozhodla, že svoj príspevok napíše svetlozeleným textom a keďže v komponente nenašla tlačítko na zmenu farby, napísala príspevok vo Worde a copy-pastla ho do tej komponenty. Videli ste už niekedy HTMLko vyexportované z Wordu? Je to hrôza, s ktoru si môj filter nevedel rady. A tak bol odoslaný príspevok síce prečistený (a ten text našťastie zafarbený nebol), ale úplne zmršený, totálne zničil môj starostlivo nakódovaný a validný zdroják.

Nakoniec mi pomohol jeden kamarát - programátor. Napísal knižnicu tag|wall, ktorá perfektne odfiltruje a naformátuje akýkoľvek HTML kód (dokonca aj ten z Wordu) a pustí cez seba len to, čo povolím. Mal som z toho ohromnú radosť a myslel som si, že moje problémy s formátovaním zápisov sú zažehnané.

Lenže som sa mýlil. Asi fakt nie je možné užívateľom zabrániť, aby si našli spôsob ako zápisy mršiť. Čo sa stalo? Najprv mi tam niekto narval obrovitánsky súvislý blok textu. Žiadne zalomenia riadkov, žiadne odstavce, nič. Prida som jasne viditeľné zaškrtávacie políčko hlásajúce "zachovaj zalomenia riadkov". Niektorí užívatelia ho naďalej v pohode ignorujú, iní ho pre zmenu začali využívať. Lenže sa nájdu experti, ktorí si zápis napíšu v poznámkovom bloku, copy-pastnu to tam aj so zalomeniami riadkov a potom tie zalomenia zachovajú aj pri odosielaní. Výsledkom je niečo, čo vyzerá ako potrhaná nepálska vlajka, obzvlášť hnusne to pôsobí vo variabilnom layoute (buď je každý druhý riadok takmer prázdny, alebo je prázdna polovica obrazovky... to podľa veľkosti okna).

Užívatelia sú niekedy fakt hrozní. A nepoučiteľní... A to nehovorím o gigantických emotikonoch, neznalosti gramatiky, diakritike, nesprávnej interpunkcii atď, atď, atď.


Napsal Riki v 16:33 - stálodkaz

Průtrž kačen

Dovolte mi oznámit, že i z té bulvárnější stránky bude o zdejší čtenáře postaráno, neboť zdejší radu moudrých, ať jim jejich vousy nikdy nevylínají, rozšiřuje má maličkost, která skoro denně obtěžkává svými nesmysly stránky známého prasoblogu Jen tak zlehka. Teď si půjdu lehnout a až vymyslím něco chytrého (jsem přece chytrák), tak se zde opět ozvu. Kdybych spal moc dlouho, tak mě vzbuďte. :-)
Napsal Karl v 16:26 - stálodkaz
A teď k tématu tohoto blogu. Svůj e-deník jsem začal psát 22.9.2001 víceméně pro vlastní potřebu archivování určitých událostí, které se mi staly. Navrhl jsem si na to vlastní databázový systémek založený na PHP a MySQL. Časem mě napadlo, že by nebylo až tak pracné udělat pár úprav, které by umožnily sdílet tento systém více uživateli. Tak vznikla první verze systému I-DENÍK (pro jednoho známého a manželku). Postupem času jsem dopracoval hlavní funkci, kterou jsem požadoval od počátku a to přidávání příspěvků "z terénu", prostřednictvím mobilního telefonu se službou WAP. Jak čas šel, čím dál častěji jsem se setkával s pojmem blog (případně weblog). Prozkoumáním několika českých blogů, jejichž většina je v levém menu :-) jsem došel k názoru, že nepíšu deník, ale bloguji ;-) Do sekce odkazů jsem tedy přidal linky, zkontaktoval se se spolubloggery a po jejich vzoru se zaregistroval do služeb pro zvýšení návštěvnosti. Co se týče blogerské komunity v Čechách (a na Moravě;-), myslím, že by nebylo od věci uspořádat nějaký poznávací sraz.
Napsal eLKa v 11:04 - stálodkaz
Co se týče Filipa a jeho invalidního kódu, musím se jej alespoň částečně zastat. Systém B2, který používá je více či méně "blbuvzdorný". Původní šablona hlavní stránky a archivu je dělaná pro XHTML. Pokud si to Filip upravil po svém, jeho věc. Ovšem podle toho taky musí přizpůsobit formát příspěvků. Pokud si tam jen nechal logo "Valid HTML" a nově přidané příspěvky nekontroluje, co k tomu dodat...
Napsal eLKa v 07:40 - stálodkaz
17.2.03
Úplně stačí jméno, odkazy jsou přece vlevo. :)

Pokud chcete spot k tématu, pak doporučuji třeba můj příspěvek navážející se do Rožánkova bloku.
Napsal Lukáš Mižoch v 22:19 - stálodkaz

Komunita II.

Konečně spot k věci :-). Komunita bezesporu existuje, je jen trochu roztříštěná, ale myslím, že se to pomalu zlepšuje. I když s tím, že v česku těžko může nějaké komunita fungovat, je to také pravda. Já věřím, že dokud nepůjde o peníze, tak jakákoliv komunita může fungovat :-(.
Napsal Martin v 22:14 - stálodkaz
Tak já vám doplním za jméno autora odkaz na weblog, když si ho dopíšete do infa na Bloggeru. (Ale nejdříve zítra)

Myslím, že bychom mohli za několik dní tyto tématu se netýkající příspěvky smazat. Mažte si sami dle uvážení, já vám nic mazat nebudu.
Napsal Martin v 22:05 - stálodkaz

Komunita

Koukám, že to bude spíš reklamní chat. Je otázkou, jestli něco jako bloggerská komunita vůbec v čechách existuje. Další otázkou je, jestli v čechách vůbec nějaká komunita fungovat může.
Napsal marvin v 22:02 - stálodkaz

Souhlasím s Lukášem. Název weblogu by pak ještě mohl být odkazem na konkrétní weblog... :-)


Napsal Niky v 21:53 - stálodkaz

Jména autorů

Uvažuji o tom, zda by nebylo lepší místo jmen autorů používat jména blogů. Tzn. např. místo Lukáš Mižoch by bylo RG~blog. Aby i nezasvěcení návštěvníci věděli, od koho to je.
Napsal Lukáš Mižoch v 21:43 - stálodkaz

Digitální weblog je všude, kde jsou jeho příznivci

U čtenářů velmi oblíbený :-) Digitální weblog se také právě připojil k blogistikování. Nezapomeňte tedy hlavně číst mé příspěvky :-)


Napsal Niky v 21:37 - stálodkaz

Pěkně se nám to blogistikování rozjíždí

Je dobře, že už se k této myšlence přihlásilo několik weblogů. Další váhají :-) a další ani nedali vědět o tom, že váhají.

Upozorňuji blogistiky, že jsem otevřen jejich připomínkám ve všech směrech a druzích :-). Třeba Lukášovi jsem již vyhověl se změnou jeho emailu v patičce a vylepšením meta tagu description v pro změnu html hlavičce webu. Lukáš dále navrhoval přelomovou změnu názvu Blogistického weblogu na stručný "Blogistik." Nepřipadá mi to jako špatný nápad, ale musím ho promyslet :-). Ještě se mu nelíbilo, že trvalý odkaz označuji jako stálodkaz. Je to můj pokus o přeložení slova permalink, tak to tam zatím nechám.

Čtenáře prosím, aby omluvili tento neblogistický spot, ale z počátku potřebuji vyřešit jednoduše trochu těch organizačních záležitostí :-).
Napsal Martin v 20:41 - stálodkaz

Tak s dovolením i já aka Wild Mud se s dovolením
připojím k nesmazatelné historiji blogingu :)
Napsal Net Ghost v 18:36 - stálodkaz

RG~blog is here...

Jsem rád, že i RG~blog se může připojit do kroniky blogistiky. Doufám, že se mi tohle podaří poslat. :) Pokud ne, asi to nevyšlo. ;)
Napsal Lukáš Mižoch v 17:12 - stálodkaz
16.2.03

Kdo je to blogistik?

Blogistik je člověk, který se zabývá vědou o blogování, weblozích a vším, co s tím souvisí.
Napsal Martin v 14:16 - stálodkaz

První vševysvětlující blogpost

Blogistický weblog je pokusem o to, vytvořit živou kroniku vývoje blogování v česky psaných weblozích. V žádném případě jej nemám v úmyslu psát sám. Smysl bude mít jen tehdy, když jej budou tvořit zástupci více, nejlépe všech, weblogů. Jde o to, že čím více blogerů bude tady psát, tím více různých názorů a tím zajímavější počtení. Dnes si každý bloger píše poznámky o blogování do svého weblogu, ale bylo by dobré, kdyby se blogposty na toto téma objevily na jednom místě, vůbec při tom nevadí, budou-li i na domovském blogu autora.

Zaujalo vás to? Takže jste-li bloger, nebo si myslíte, že máte k tomuto tématu co říct, pošlete mi email s vyjádřením svého zájmu a já vás zařadím do členů týmu tohoto weblogu na Bloggeru. Administrace přes Blogger nese všechny jeho výhody i nevýhody, ale je to nejjednodušší a poměrně dobré řešení. Pokud už nyní blogujete přes Blogger, nebudete mít žádný problém. Rozhodně není nutné, přispívat denně, přispějete tehdy, když vás zaujme něco na bloggerské scéně. Např. si všimnete, že blogy linkují stále jen na sebe, nebo že vzniknul nový zajímavý blog atp.

Jen čas ukáže, jestli se myšlenka tohoto projektu ujme nebo ne. Záleží to ovšem také na vás, potencionálních budoucích blogisticích.
Napsal Martin v 14:14 - stálodkaz

This page is powered by Blogger. Isn't yours?
Autorem idey a designu webu je Martin Šrubař, takže své připomínky směřujte k němu. Autorsky se na obsahu dále podílejí: Libor Krayzel, Lukáš Mižoch, Marcel Breda, Karel Votruba, Miroslav Kučera, David Bubeníček, Karl Prase, Riki Fridrich, DarkMaster, Pavel Humpolec, Adam Javůrek, David Major, David Bureš, Eduard Hlava